تست غربالگری NIPT چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در روزهای اول بارداری زمانی که شما به پزشک خود مراجعه می کنید، لیستی از آزمایشات به شما داده می شود که باید در مراحل مختلف و قبل از زایمان انجام دهید. این آزمایش ها اطلاعات ضروری در مورد سلامتی شما و نوزادتان که هنوز به دنیا نیامده به پزشکان می دهد. این آزمایشات به شناسایی هر گونه مسائلی مانند اختلالات ژنتیکی و نقص های مادر زادی کمک می کند و به شما در برنامه‌ریزی نیازهای بهداشت و درمانی کمک می کند. اغلب آزمایش خون، آزمایش ادرار و همچنین سونوگرافی توصیه می شود.

تست غربالگری NIPT چیست؟

این تست همچنین به عنوان آزمایش cell-free DNA ( اندازه گیری DNA آزاد در پلاسمای مادر ) شناخته می شود، تست غیرتهاجمی تشخیص پیش از تولد (NIPT) یک آزمایش خون است که با آزمایشی بر روی DNA جفت نوزاد مشخص می کند که آیا تولد کودک با خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی همراه است یا خیر؟ مزیت NIPT با سایر آزمایش های دیگر در این است که آن را در اوایل دوران بارداری انجام می دهند و در مقایسه با سایر آزمایش های غربالگری دقیق تر است. همچنین حساس تر و تخصصی تر از آزمایشات دیگر در سه ماهه اول و دوم می باشد.

چرا تست غربالگری NIPT انجام می شود؟

تست غربالگری NIPT در تشخیص سندرم داون، سندرم ادوارد، سندرم پاتو، که همچنین به عنوان تیریزومی ۲۱، تیریزومی ۱۸ و تیریزومی ۱۳ شناخته می شوند، کمک می کند،. با کمک این آزمایش میتوان حتی جنسیت کودک و گروه خونی اش را مشخص کرد.

چه کسانی باید این آزمایش غربالگری را انجام دهند؟

پیش از این، فقط به زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به زایمان با کودکان مبتلا به اختلالات کروموزومی بودند، توصیه می شد. این شامل زنانی می شد که:

بالای ۳۵ سال سن داشتند
دارای کودکی با اختلالات ژنتیکی بودند
سابقه مشکلات ژنتیکی خانوادگی داشتند

همچنین پیشنهاد شده است کسانی که دارای عقب ماندگی ذهنی مرتبط با کروموزوم X مانند هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن هستند، مورد آزمایش قرار گیرند. همچنین اگر نوع خونتان Rh منفی باشد، این آزمایش می تواند مشخص کند که آیا نوزاد دارای یک گروه خونی Rh مشابه است یا خیر. اگر نه، انجام مراحلی لازم است تا از تولد بدون نقص نوزاد اطمینان حاصل شود. امروزه، تصمیم به انجام این آزمایش باید توسط شما و دکتر شما انجام گیرد.

🌐 http://www.jamgene.ir/

🌐 http://www.jampath.com/

🔬 آزمایشگاه جم رشت :

https://t.me/jampath

🔸 کانال تخصصی ژنتیک پزشکی آزمایشگاه جم رشت :
https://t.me/jamgene

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *